مقالات

10 گام مطالعه درست
 

10 گام مطالعه درست

یکی از مهمترین سوالاتی که دانش آموزان می پرسند این است که چگونه درس بخوانیم و مطالعه کنیم تا بازدهی بیشتری داشته باشیم. به ‌راستی چگونه بایستی درس خواند؟
دوشنبه، 03 بهمن 1401 | Article Rating

یکی از مهمترین سوالاتی که دانش آموزان می پرسند این است که چگونه درس بخوانیم و مطالعه کنیم تا بازدهی بیشتری داشته باشیم. به ‌راستی چگونه بایستی درس خواند؟

قبل از  اینکه به این سوال پاسخ داده شود باید بدانیم روش صحصیح مطالعه چه فواید ی به همراه خواهد داشت.

 

داشتن یک شیوه مطالعه صحیح، چهار مزیت عمده دارد:

 1. زمان مطالعه را کاهش می‌دهد.
 2. میزان یادگیری را افزایش می‌دهد.
 3. مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی‌تر می‌کند.
 4.  به خاطر سپاری اطلاعات را آسان‌تر می‌سازد.

 

برای شروع یک روش مطالعه دقیق  و مناسب ابتدا :

 1.  برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید

برنامه‌ریزی دقیق اولین و مهم‌ترین تکنیک به عنوان بهترین روش مطالعه  بویژه برای کنکور است. شما باید با یک برنامه دقیق و اصولی تمامی اهداف خود را به صورت روزانه مشخص کنید. زمان‌های مشخصی را برای مطالعه درس‌ها تعیین کنید.

یکی از مهم‌ترین نکات در روش مطالعه کنکور، برنامه‌ریزی همراه با استراحت است. شما باید زمان‌های مشخصی را نیز در برنامه برای استراحت مشخص کنید. شم نباید سلامتی جسمی و روحی خود را فراموش کنید.

بنابراین تکنیک اول، برنامه‌ریزی دقیق همراه با مطالعه درس‌ها و استراحت است.

 1.  پیش خوانی را فراموش نکنید

در این مرحله دانش‌آموز باید به صورت روزنامه وار متن کتاب درسی را مطالعه کند. این موضوع موجب می‌شود که با عنوان درس، تیتر، پاورقی و تصاویر آشنایی بیشتری پیدا کند. پیش خوانی به صورت کلی حافظه تصویری دانش‌آموز را تقویت می‌کند تا مطالب را در ذهن نگه دارد.

 

 

 

 

 1. مطالعه دقیق و جزئی داشته باشید

سومین مرحله در روش مطالعه، مطالعه دقیق و عمیق مطالب است. شما باید یک درس و فصل را انتخاب کنید (برنامعه ریزی حجمی) و در زمان مشخص (برنامه ریزی ساعتی) بعد از پیش خوانی، مطالب را به صورت عمیق مطالعه کنید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این مرحله باید به آن توجه داشته باشید حفظ نکردن مطالب است. مفاهیم را سطر به سطر بخوانید و برای خودتان توضیح دهید. شما می‌توانید برای درک بهتر مفاهیم از خودتان سوال بپرسید و سپس به آن پاسخ دهید. (حل تمرین یا تست آموزشی) این موضوع موجب می‌شود که تسلط زیادی به مفاهیم داشته باشید.

 

 1.  خلاصه‌نویسی کنید

خلاصه‌نویسی یکی دیگر از مهم‌ترین تکنیک‌های مطالعه برای کنکور و هر آزمونی است. شما باید بعد از مطالعه دقیق مفاهیم، مهم‌ترین قسمت‌های هر درس را به صورت مرتب خلاصه‌نویسی کنید. این خلاصه‌نویسی را هر روز قبل از شروع مباحث جدید مطالعه کنید. خلاصه‌نویسی بهترین راه برای مرور مطالب خوانده شده است. شما می‌توانید به صورت روزانه هنگام مطالعه خلاصه‌نویسی اشکالات و قسمت‌های دشوار را علامت بزنید و در پایان روز دوباره آن‌ها را مرور کنید.

 

 1. به کمک مشاور مهندسی منابع مطالعاتی را انجام دهید

مطالعه کتاب درسی به تنهایی روش مناسبی برای قبولی در کنکور نیست. استفاده از منابع مناسب می‌تواند نقش بسیار مهمی در موفقیت و پیشرفت شما داشته باشد. دانش‌آموز با مطالعه کتاب درسی با مهم‌ترین مفاهیم آشنا می‌شود و استفاده از منابع مناسب یادگیری را کامل میکنند. منابع کنکور متنوع هستند. این موضوع موجب  سردرگمی دانش آموزان می‌شود دانش‌آموز جهت تسلط بیشتر روی منابع حتما با مشاوره خود مشورت کنند.

 

 1. مرور مباحث مهم

شما می‌توانید در پایان هر روز، در زنگ جمع بندی کل روز خلاصه‌نویسی و مباحث مهم را به دقت مرور کنید و یا تست های غلط زده و نزده خود را مجدد بزنید.

 این موضوع موجب می‌شود که مطالب به صورت بلندمدت در ذهن شما باقی بماند و بازده بیشتری در یادگیری مطالب داشته باشید.

 

 1. آزمون های جامع را فراموش نکنید

حل تست‌های کنکور سال‌های گذشته شما باعث میشود تا با انواع سوالات و تست‌های آن مبحث بیشتر آشنا شوید است.

تست‌ها را با دقت زیادی مطالعه کنید و پاسخ آن‌ها را با دقت بیشتری تجزیه و تحلیل نمایید تا یادگیری کامل اتفاق بیفتد.

 

 1. ا سرعت تست زنی خود را فزایش دهید

افزایش سرعت تست زنی موجب می‌شود که از لحاظ زمانی با کمبودی مواجه نشوید. راه‌ها و روش‌های زیادی برای افزایش سرعت تست زنی وجود دارند آن‌ها را با مشاوره خود بررسی کنید تا با استفده از آنخا در یک مدت زمان کوتاه به سوالات بیشتری پاسخ دهید.

 

 1.  بودجه‌بندی

 دانش‌آموزان و داوطلبان باید با بودجه‌بندی و تعداد سوالات هر درس و مبحث آشنا باشند. مطالعه بودجه‌بندی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با سوال‌های مهم و تست خیز و پرتکرار  هر درس آشنا شوند. شما می‌توانید با مطالعه این بودجه‌بندی‌ها به راحتی خود را برای کنکور آماده کنید و عملکرد مناسبی داشته باشید.

 

 1.  استراحت کافی

9 تکنیک مهم برای روش مطالعه کنکور را به شما معرفی کردیم اما مهم‌ترین تکنیک هنوز باقی مانده است. آخرین تکنیک داشتن استراحت کافی است. این نکته را فراموش نکنید که در هر شرایطی باید سالم باشید. قبولی در کنکور و آزمون سراسری اهمیت زیادی برای دانش‌آموزان دارد اما سلامتی مهم‌تر است. شما باید با یک برنامه‌ریزی درست نه تنها تمامی دروس را با دقت مطالعه کنید بلکه استراحت کافی نیز داشته باشید.

تصاویر
 • 10 گام مطالعه درست
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری