مقالات

روش مطالعه فیزیک کنکور
 

روش مطالعه فیزیک کنکور

درس فیزیک کنکور یکی از دروس اختصاصی رشته های تجربی و ریاضی می باشد که با توجه به ضریب تاثیر بالا در تمامی رشته های مذکور از اهمیت بالایی بر خوردار می باشد. بنابراین، داوطلبان می توانند برای کسب درصد و تراز بالا در درس فیزیک کنکور از تمامی فصل ها و بودجه بندی، منابع درسی، روش مطالعه درس فیزیک ۱۴۰۲ مطلع شوند.
چهارشنبه، 10 اسفند 1401 | Article Rating

درس فیزیک کنکور یکی از دروس اختصاصی رشته های تجربی و ریاضی می باشد که با توجه به ضریب تاثیر بالا در تمامی رشته های مذکور از اهمیت بالایی بر خوردار می باشد. بنابراین، داوطلبان می توانند برای کسب درصد و تراز بالا در درس فیزیک کنکور از تمامی فصل ها و بودجه بندی، منابع درسی، روش مطالعه درس فیزیک ۱۴۰۲ مطلع شوند.

اگر به‌دنبال موفقیت در فیزیک کنکور سراسری هستید، یادتان باشد که حتما باید مطالعه این درس را از 9 الی 12 ماه قبل از کنکور سراسری آغاز کرده باشید. فیزیک کنکور را نمی‌توان در دوسه ماه آخر قبل از کنکور جمع کرد. شما باید حداقل از ابتدای سال تحصیلی دوازدهم، فیزیک را به‌صورت پیوسته در برنامه مطالعه هفتگی خود بگنجانید.

فیزیک در کنکور سراسری 30 سوال رو به خودش اختصاص میده؛ بنابراین میشه نتیجه گرفت به ازای هر سوال فیزیکی که درست جواب بدین میتونین 3/3 درصد رو در این درس کسب کنین.

زمان پاسخگویی که برای درس فیزیک در نظر گرفته شده 37 دقیقه هستش. به عبارتی برای پاسخگویی به هر سوال 74 ثانیه زمان دارین.

نحوه مطالعه

مهم ترین و تاثیرگذارترین عامل در یادگیری و رسیدن به فهم عمیق از مطالب یک درس، نحوه مطالعه آن است. روش مطالعه درس فیزیک به خاطر ماهیت محاسباتی مفهومی که دارد، اهمیت بالایی در فرایند یادگیری شما خواهد داشت.

شما باید در مرحله اول متن کتاب درسی را مطالعه کنند. در مرحله بعدی مفهوم مورد نظر را به خودشان توضیح دهید. این موضوع موجب می‌شود که هر موضوع را به درستی مطالعه کنید. ماهیت درس فیزیک مفهومی است و به همین دلیل باید مفاهیم آن به صورت عمیق مطالعه شود.

فرمول‌ها را حفظ نکنید

فرمول‌ها را حفظ نکنید. شما باید فرمول‌ها را به صورت دقیق و جزئی یاد بگیرید و باید به جای حفظ کردن فرمول‌ها  باید آنها را یاد بگیرید که هر فرمول در کدام مبحث مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همانطور که میدانید اکثر افراد فقط از روی این مثال ها روخونی میکنن و به راحتی میگذرن. اما پیشنهاد میکنم که سعی کنین این مثال ها رو خودتون و بدون کمک حل کنین. در اینجا دو تا اتفاق میوفته.

1- مثال ها رو بدون کمک گرفتن خودتون میتونین حل کنین و از پسشون بر میاین. در این حالت شما مجوز این رو دارین که ادامه درسنامه رو مطالعه کنین.

2- اگر مثال ها رو نتونستین خودتون حل کنین هیچ دلیلی وجود نداره که برین سراغ ادامه درسنامه. چرا که در این قسمت هنوز نکاتی وجود داره که شما خوب یادشون نگرفتین. چه بسا این نکات پیش نیاز یادگیری نکات بعدی باشن.

بنابراین در چنین شرایطی سراغ ادامه درسنامه نرین. برگردین، نکات و فرمول ها رو مجدد بررسی کنین. مطمئن باشین که در دفعه دوم به خوبی نکات رو یاد میگیرین.

بر خلاف تصور عموم افراد، بعضی از تمرین های کتاب درسی سطح شون به شدت بالا هستش؛ به صورتی که این سوالات عینا و بدون هیچ تغییری در کنکور های سال های اخیر مطرح شدند.

پس حتما بعد از مطالعه درسنامه، تمرین های کتاب درسی رو فراموش نکنین.

تست کنکوری

یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که تمامی داوطلبان کنکور سراسری  باید آن را در برنامه درسی خود قرار دهند، حل تست‌های کنکور است.

حل تست‌های کنکور در سال‌های اخیر به داوطلبان کمک می‌کند تا با دید طراحان سوال بیشتر آشنا شوند. تست‌های کنکور باید با دقت بسیار زیادی حل شوند و نکته‌های مهم در یک دفتر جداگانه یادداشت شوند.

داوطلبان می‌توانند پس از مطالعه هر بخش به سراغ سوالات کنکور بروند و تسلط خود را ارزیابی کنند.

یادگیری مفاهیم ریاضی

به یاد داشته باشید درس فیزیک یک درس مفهومی است و داوطلبان نباید مفاهیم آن را حفظ کنند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که هر داوطلبی باید آن را انجام بدهد یادگیری مفاهیم مهم ریاضی است.

شاید بسیاری از داوطلبان به این نکته توجه نداشته باشند اما یادگیری مفاهیم اولیه ریاضی می‌تواند نقش مهمی در یادگیری مسائل فیزیک داشته باشد.

بنابراین باید سعی کنید پایه ریاضیات خود را قوی کنید تا به راحتی بتوانید به سوالات فیزیک در کنکور سراسری پاسخ دهید. البته به این نکته توجه داشته باشید که نباید مفاهیم ریاضی را حفظ کنید، شما باید تمامی نکات را به صورت عمیق یاد بگیرید.

خلاصه نویسی کنید

روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر، خلاصه‌‌نویسی و نت‌برداری است. یکی از مهم‌ترین کارهایی که در مطالعه فیزیک کنکور باید انجام شود، خلاصه‌نویسی و نت‌برداری است. خلاصه‌نویسی بهشما کمک می‌کند تا در فواصل زمانی مختلف به سراغ خلاصه‌نویسی بروید و مطالب را دوباره مرور کنید.

مرور درس فیزیک با استفاده از خلاصه‌نویسی آسان‌تر می‌شود. داوطلبان می‌توانند با خلاصه‌نویسی بهتر و راحت‌تر مطالب را یاد بگیرند.

همانطور که بارها در آکادمی به شما گفته شده، مباحث را برای خود دسته بندی کنید است. اما منظور از دسته بندی چیست؟ شما باید باتوجه به میزان تسلطتان بر مباحث آنها را به سه دسته ساده، متوسط و دشوار تقسیم کنید.

بهتر است ابتدا به سراغ بررسی مفاهیم ساده بروید و سوالات و تست‌های مربوط به این بخش را حل کنید. سپس مفاهیمی که کمی دشوار هستند را مطالعه کنید و در مرحله آخر به سراغ مفاهیم دشوار بروید.

در آخر باز هم لازم است به این نکته اشاره کنیم که بهترین زمان تست‌زنی برای درس فیزیک، همیشه پس از خواندن منابع کتاب درسی و تسلط یافتن بر آن‌ها است. بنابراین اگر هنوز بر روی مبحثی تسلط کافی ندارید، بهتر است ابتدا با حل سوالات تشریحی به درک عمیقی از مطالب برسید و سپس اقدام به تست‌زنی آموزشی کنید. و بعد تسلط برآن بسراغ تست های آزمایشی بروید.

تصاویر
  • روش مطالعه فیزیک کنکور
  • روش مطالعه فیزیک کنکور
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری