مقالات

روش مطالعه زیست شناسی
 

روش مطالعه زیست شناسی

زیست شناسی یکی از دروس تخصصی رشته تجربی می باشد که تاثیر بسزایی در موفقیت داوطلبان کنکور سراسری رشته تجربی دارد.
پنجشنبه، 27 بهمن 1401 | Article Rating

زیست شناسی یکی از دروس تخصصی رشته تجربی می باشد که تاثیر بسزایی در موفقیت داوطلبان کنکور سراسری رشته تجربی دارد.

 تصور عموم بر آن است که زیست شناسی درسی کاملا حفظی می باشد اما موضوع به صورت مطلق برقرار نبوده و این درس از جمله دروس مفهومی به شمار می رود . بنابراین نه تنها لازم است برای مطالعه آن زمان بیشتری صرف شود بلکه می بایست روش صحیحی برای مطالعه اتخاذ گردد تا در کسب نتیجه مطلوب به دانش آموزان کمک کننده باشد

مباحث زیست‌شناسی کنکور هم در حالت کلی به 4 بخش ” زیست جانوری انسانی – زیست سلولی مولکولی – زیست گیاهی و ژنتیک” تقسیم می‌شود. دقت کنید که در روش صحیح مطالعه زیست کنکور، آشنایی با مباحث زیست به‌شدت حیاتی است و برای کسی که قصد داشته باشد ترکیبی خواندن زیست نظام جدید را رعایت کند باید روی مباحث ترکیبی زیست کنکور مسلط باشد.

شما باید یک برنامه برای مطالعه روزانه این درس داشته باشید، زیرا پرداختن به ابعاد مختلف و حجم بالای مطالب زیست شناسی در زمان کوتاه امکان پذیر نخواهد بود. سعی کنید در هنگام مطالعه کتاب درسی، جزوه و یا درسنامه در گام اول از روش تند خوانی استفاده نمایید، یعنی یک بار به صورت کلی و اجمالی آن را بخوانید .

همچنین در مطالعه زیست شناسی کنکور باید به آن توجه داشته باشید، حاشیه نویسی است. شما باید در کنار هر بخش و پاراگراف، نکات مهمی را که متوجه شدید را حاشیه نویسی کنید. این کار موجب می‌شود بارها و بارها مطلب را بخوانید و نکات مهم آن را یادداشت و حاشیه نویسی کنید. اگر به دنبال یک درصد بالا برای درس زیست شناسی هستید نکات مهم را حتما حاشیه نویسی کنید.

و اما درباره زمان مطالعه زیست، البته  این مورد کاملا سلیقه‌ای است و بهتر است خودتان زمان مناسب را انتخاب کنید. اما اگر برای انتخاب زمان خواندن زیست راهنمایی کنم، در بازه‌های زمانی مختلف مثلا صبح، عصر و شب در طی چند روز زیست کنکور را مطالعه کنید و باتوجه به آن، زمانی‎‌که بالاترین بازدهی را احساس کردید، به عنوان بهترین زمان مطالعه زیست‌شناسی کنکور درنظر بگیرید.

پس از مطالعه، تست زنی پراهمیت ترین مرحله مطالعه زیست شناسی برای کنکور می باشد. برای اقدام به حل تست های هر بحث توجه به چند نکته ضروری می باشد. نخست این که تست های مربوط به هر مبحث می بایست حتما پس از پایان مطالعه آن زده شود.

 دومین نکته، مطالعه درسنامه خلاصه و جامعی است که معمولا در کتاب های تستی و پیش از شروع پرسش ها ارائه می شود.

سوم این که تست زنی فرآیندی تکنیکی بوده و داوطلبان باید علاوه بر آن که به طور دقیق مطالب را می خوانند، روش ها و تکنیک های صحیح تست زنی را نیز فرا بگیرند تا بتوانند در زمان تعیین شده به تست ها پاسخ دهند.

 اما حل تست‌های کنکور یکی دیگر از روش‌هایی است که رتبه های برتر از آن استفاده می‌کنند.

بهترین کار این است که داوطلبان باید پس از مطالعه هر بخش به سراغ حل تست‌های کنکور بروند، نکات مهم و کلیدی سوالات را یادداشت کنند و به صورت روزانه آن نکات را بررسی نمایند.

بهترین روش برای حل تست‌های کنکور تقسیم آن‌ها بر سه بخش است. سوالات را به سه دسته آسان، متوسط و دشوار تقسیم کنید. این کار موجب می‌شود داوطلبان با برنامه‌ریزی خاصی به سوالات پاسخ دهند.

سوالات دشوار و متوسط را که نمی‌توانید به آن‌ها پاسخ دهید را نگه دارید. به سراغ بخش مربوطه بروید و دوباره نکات مهم را مطالعه کنید.

 این کار را تا جایی انجام دهید که به سوال مربوط تسلط پیدا کنید. این نکته را فراموش نکنید که بیشتر سوالات زیست شناسی به صورت ترکیبی مطرح می‌شوند. بنابراین باید مفاهیم را به صورت دقیق مطالعه کنید.

در خصوص جمع بندی درس زیست یکی از بهترین روش ها، رفع اشکال آن است. در این روش سعی کنید، تمامی سوالات و تست های نزده و یا شک دار که قبلاً علامت زده اید را بررسی نمایید.

در این زمان، تمامی نکته هایی که ممکن است آن ها را فراموش کنید را علامت بزنید تا دوباره در آخرین روزهای باقی مانده تا کنکور نگاهی به آن ها بیندازید.

در صورت عدم درک درست مبحثی و داشتن اشکال در آن می توانید از کمک دبیران و اساتید خود بهره بگیرید.

تست زنی در دوران جمع بندی زیست باید با بررسی و تحلیل کامل صورت بگیرد. به این معنا که بعد از هر بار تست زنی تکنیکی حتی اگر درست هم زده باشید مطالعه پاسخنامه را فراموش نکنید.

بعد از مطالعه پاسخنامه کتاب خود را باز کنید و مروری بر متن مرتبط با سوال داشته باشید. از مطالعه تست های چند سال گذشته (حداقل 5 سال قبل) غافل نشوید.

تحلیل دقیق کلیه تست ها و در آوردن نکات آن ها می تواند کمک بزرگی به شما در جمع بندی کند.

نکته آخر

با توجه به اینکه نکات زیادی در درس زیست و مباحث مختلف آن نهفته است، استفاده از برخی کتاب ها و منابع کاربردی و مناسب، کمک زیادی به جمع بندی بهتر آنها می کند. حتما در این مورد با مشاوره خود صحبت کنید.

 اما سوال اینجاست که منابع مناسب دارای چه ویژگی هایی است؟ شما بایستی از کتب و منابعی که همانند کتاب زیست، کامل و جامع باشند و در عین حال نیز مطالب را به بیانی ساده و قابل فهم به داوطلب ارائه نماید، استفاده کنید.

به طوری که با خواند آن به راحتی بتوانید برخی نکات مهم را فراگرفته و سطح دانش خود را در این درس، ارتقاء دهید.

البته همیشه قرار نیست بابت تهیه این منابع، هزینه هنگفتی بپردازید، چراکه دست نوشته ها، خلاصه نویسی ها، حاشیه نویسی و حتی خط کشی شما زیر نکات مهم نیز می تواند منابع عالی و بهترین روش جمع بندی زیست باشند.

تصاویر
  • روش مطالعه زیست شناسی
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری