مقالات

دانستنیهای انتخاب رشته در کنکور
 

دانستنیهای انتخاب رشته در کنکور

چهارشنبه، 07 اردیبهشت 1401 | Article Rating

با اعلام نتایج اولیه کنکور باید بدانیم که انتخاب رشته باید واقع بینانه انجام شود. چون رتبه و تراز آزمون کنکور، در انتخاب رشته فرد نقش مهمی دارد.

باید به این نکته توجه داشته باشیم که رشته ها را دور از واقعیت و در سطح بالاتر از تراز کنکور انتخاب نکنیم.

 از مزیت های کارنامه نتایج اولیه داوطلبان این است که با توجه به رتبه، سهمیه، زیر گروه و رتبه کشوری می توانند 100 انتخاب رشته در دانشگاه های مختلف داشته باشند.

کارنامه کنکور سراسری شامل اطلاعات مهمی همچون مشخصات فردی ، معدل ، میزان تاثیر سوابق تحصیلی ، درصدهای دروس و رتبه و تراز ( نمره کل ) هر داوطلب در هر زیر گروه می باشد .

 بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری داوطلبان می بایست به سایت سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کنند و با وارد کردن اطلاعات خود اقدام به دریافت کارنامه اولیه خود نمایند .

به یاد داشته باشید اولین نکته در بررسی کارنامه اولیه کنکور سراسری این است که داوطلب باید اطلاعات فردی شناسنامه ای خود را چک کرده و بعد از آن با بررسی سوالات و پاسخنامه کنکور سراسری نمراتی که در کارنامه وی ثبت شده را با نمراتی که انتظار داشت مطابقت دهد.

 در صورتی که در محاسبه هر یک از این اطلاعات خطایی رخ داده باشد، داوطلب می تواند اعتراض خود را به این موضوع از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش ثبت کرده و به اصطلاح اعتراض به نتایج کنکور سراسری خود را اعلام کند .

اما مهم ترین قسمت کارنامه درباره رتبه و تراز داوطلب در هر زیر گروه است . این قسمت از کارنامه اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری به داوطب می گوید که در هر زیر گروه چه رتبه ای کسب کرده اید و نمره کل یا ترازش در آن زیر گروه چقدر است . اما سوال اینجاست که این رتبه در سهمیه در انتخاب رشته چگونه تاثیر دارد ؟

داوطلب باید دقت کند که رشته ای که به آن علاقه دارد در کدام زیر گروه قرار دارد و رتبه آن زیر گروه را معیار انتخاب رشته خود قرار دهد .

بطور مثال رشته پزشکی در زیر گروه یک تجربی قرار داشته و رتبه داوطلب در زیر گروه یک معیار عمل برای قبولی داوطب است .

علاوه بر رتبه یکی دیگر از مهمترین نکات کارنامه وضعیت مجاز به قبولی یا عدم مجاز داوطلب در دوره های روزانه و غیر روزانه می باشد.

 به دلیل ادغام ثبت نام دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری، وضعیت مجاز بودن در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز در این کارنامه به اطلاع داوطلبان می رسد .

از این رو در انتهای کارنامه کنکور سراسری، کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز قرار داده شده که علاقه مندان می توانند با توجه به لیست رشته محل های منتشر شده در دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد و این کد به سایت دانشگاه آزاد مراجعه کرده و اقدام به انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد نمایند.

اگر قصد دارید رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید به نکات ذیل دقت کنید:

 • اگر برای ادامه تحصیل مهم ترین عامل، آینده شغلی عالی است، پس شما باید به دنبال جنبه درآمدی رشته مورد نظر باشید. رشته مورد نظر خود را از نظر راحتی برای پیدا کردن شغل و میانگین درآمد فارغ التحصیلان آن رشته بررسی کنید.
 • اگر هدف شما از ادامه تحصیل تنها ارتقاء مدرک تحصیلی است می توانید رشته های مختلف را در دانشگاه های مورد علاقه تان برحسب تراز و رتبه، اولویت بندی کنید.
 • اگر هدف شما این است که پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه به خارج از کشور مهاجرت کنید، باید از شرایط رشته ها و قوانین موجود اطلاعات کسب کنید.
 • در مورد آینده شغلی، محیط کاری، محیط های دانشگاهی رشته های مختلف کسب اطلاعات کامل کرده و با دانشجویان، فارغ التحصیلان، مشاوران و صاحبان مشاغل مختلف مشورت کنید.
 • رعایت نکات زیر در انتخاب رشته تحصیلی
 • پیش از انتخاب رشته حتما با خانواده و مشاوران آگاه مشورت کنید.
 • قبل از انتخاب رشته درباره جایگاه علمی دانشگاه و بومی بودن آن دقیق فکر کنید و تصمیم آگاهانه بگیرید.
 • هرگز به انتخاب رشته آنلاین اکتفا نکنید. چون سیستم با توجه به آمار و ارقام برای شما انتخاب رشته می کند و استعداد و علایق شما را در نظر نمی گیرد.
 • امکان ادامه تحصیل در بعضی از رشته ها ممکن نیست یا بسیار سخت است. پس در انتخاب آنها دقت کنید.
 • با توجه به سهمیه و استان خود انتخاب رشته کنید.
 • داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه هستند، حق انتخاب رشته در دوره های شبانه، غیرانتفاعی و پیام نور را دارند.
 • برای افزایش شانس قبولی خود به رشته های زیرگروهی که در آن رتبه بالاتری آورده اید، توجه بیشتری بکنید.

 و اما ابزارهای مهم در انتخاب رشته کنیم عبارتند از:

 • اولین ابزار ما کارنامه داوطلب است.کارنامه راهنمایی برای دانش آموز است که تشخیص دهد در کدام یک از رشته ها و دانشگاه ها شانس قبولی بیشتری دارد.
 • دومین ابزار ما دفترچه راهنمای انتخاب رشته است (دفترچه شماره2).در این دفترچه کد، عنوان رشته ها و دانشگاه ها، قوانین و تبصره ها موجود است.
 • سومین ابزار در اینکه چگونه انتخاب رشته کنیم اطلاعات دانش آموز راجع به رشته ها و خصوصیات شغلی و شهر و دانشگاه ها است.
 • چهارمین ابزار که از مهم ترین ابزار است، همراهی پدر و مادر و مشاور متخصص و دلسوز در انتخاب رشته است.
تصاویر
 • دانستنیهای انتخاب رشته در کنکور
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری