مقالات

اهمیت معدل نهایی و تاثیر آن در کنکور
 

اهمیت معدل نهایی و تاثیر آن در کنکور

امتحانات نهایی مجموعه امتحانات کشوری هستن که در پایه متوسطه دوم برگزار میشوند. این امتحانات در حوزه های نهایی مشخص شده در هر منطقه برگزار میشوند. معدل کتبی نهایی به میانگین نمرات امتحانات بدون تاثیر نمرات مستمر گفته میشود.
دوشنبه، 04 اردیبهشت 1402 | Article Rating

امتحانات نهایی مجموعه امتحانات کشوری هستن که در پایه متوسطه دوم برگزار میشوند. این امتحانات  در حوزه های نهایی مشخص شده در هر منطقه برگزار میشوند. معدل کتبی نهایی به میانگین نمرات امتحانات بدون تاثیر نمرات مستمر گفته میشود. تاثیر معدل چیز تازه ای نیست و چندین سال است که با اصرار آموزش و پرورش در کنکور اعمال میشود. معمولا میزان تاثیر ثابت نیست و هر سال از طریق سازمان سنجش اعلام میشود.                                                                                      اولیا و دانش آموزان باتوجه به تغییر تاثیر مثبت به تاثیر مستقیم دچار چالش هایی شده اند. که در این مقاله به این چالش ها پرداخته می‌شود.                                                                                         

نحوه اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری

بر اساس آخرین جلسه شورای عالی انقلاب میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری به میزان 40 درصد با تاثیر قطعی در نظر گرفته شده است. این تاثیر در آزمون سراسری شامل دروس عمومی با ضریب 26 و دروس تخصصی با ضریب 14 می باشد که در مجموع 40 درصد تاثیر قطعی در سوابق را شاهد هستیم. در آزمون سراسری 1403 معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم دانش‌آموزان پنجاه (50) درصد تاثیر قطعی و سوابق تحصیلی آزمون سراسری در سال 1404 و پس از آن بر اساس معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی دانش‌آموزان شصت (۶۰) درصد تاثیر قطعی خواهد بود. باتوجه به نهایی شدن بعضی از دروس پایه دهم و یازدهم  میتوان گفت که اختلاف اعداد در سال های بعد براساس نهایی های برگزاری در سال 1402 است. بنابراین توجه به امتحانات نهایی به تمام مقاطع توصیه میشود .

چه کسانی از تاثیر معدل نگران هستن؟

از آن جایی که در کنکور سراسری واسه هر داوطلب نمره تراز شده محاسبه می شود، پس معدل 20 در امتحانات نهایی به معنی تضمین موفقیت داوطلب در کنکور نیست. همچنین طبق آمار منتشر شده از طرف آموزش پرورش میانگین معدل امتحانات نهایی چیزی حدود 12.5 تا 14.5 در رشته ریاضی، 11.5 تا 13.5 در تجربی و 8.5 تا 11.5 در رشته انسانی است. پس داشتن معدل بالای 14 هم به معنی جلو افتادن از تقریبا نصف داوطلبای کنکور سراسری می باشد، با توجه به حذف دروس عمومی و تاثیر گزاری در سوابق تحصیلی داوطلبان، اگر به تاثیر 60 درصدی دروس کنکور در نمره نهایی آزمون سراسری و میانگین درصد دروس در آزمون توجه کنیم بازهم، داوطلبانی که برای درصد بالای 50 در درس های عمومی و بالای 40 درصد در دروس اختصاصی کنکور سراسری برنامه ریزی می کنند، بنابراین بهتر است برای تاثیر قطعی معدل، دنبال راهکارهای افزایش معدل باشند.

 چگونه در امتحانات نهایی نمره خوبی کسب کنیم؟

این سوال بیشتر دانش آموزان است طبق گفته‌ی آموزش و پرورش امتحانات نهایی بصورت مفهومی برگزار میشود. هنوز اطلاعات کاملی در این مورد بیان نشده ولی چیزی که پیش بینی میشود بیشتر برای دروس محاسباتی است چون برای دروس حفظی مثل علوم و فنون یا دینی  مفهومی زیاد معنایی ندارد با این حال بهتر از دانش آموزان مطالعه درس را به شب امتحان عقب نندازند ، و سعی کنند در شب امتحان به مرور مباحث بپردازند همچنین به  دانش آموزان توصیه میشود که از نمونه سوالات امتحانی استفاده کنند، تا قبل از امتحان به نقاط ضعف و قوت خود آگاه شوند و برای رفع نقاط ضعف تلاش کنند.

تصاویر
  • اهمیت معدل نهایی و تاثیر آن در کنکور
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری